wtorek, 24 lutego 2015

SEKRETY AROMATERAPII - sposoby otrzymywania olejków eterycznych

Witam:)

Dziś przeczytacie post o metodach wydobywania olejków eterycznych z roślin. Jak już pisałam w pierwszym poście z cyklu "Sekrety Aromaterapii" (do przeczytania TUTAJ) olejki można otrzymać nie tylko z kwiatów (np. ylang-ylang) czy owoców (olejki cytrusowe). Wydobywa się je także z: liści, drewna, gałązek, nasion, wydzielin roślinnych.

Jak to się dzieje, że z takich kwiatów czy drzewa możemy otrzymać pachnący i terapeutyczny olejek?

Pierwszym, bardzo popularnym sposobem otrzymywania olejków eterycznych jest destylacja surowca roślinnego z wodą lub parą wodną. Dzieje się to w sposób następujący (znów się bawiłam w Paintcie i wyrysowałam coś takiego:) - można się pośmiać, pozwalam;)):



1. W specjalnym kociołku umieszcza się surowiec roślinny, np. kwiaty i zalewa wodą, którą następnie się podgrzewa.
2. W wyniku działania wysokiej temperatury gruczoły olejkowe w roślinie pękają i ulatnia się z nich olejek eteryczny, który wraz z parą wodną wędruje do kapsuły chłodzącej, która znajduje się nad kociołkiem z wodą i kwiatami.
3. W kapsule olejek i para wodna skrapla się i wędruje rurką odprowadzającą do odbieralnika.
4. Pachnący olejek wypływa na powierzchnię wody w odbieralniku, można go już oddzielić od wody.

W tym momencie jest wiele nowoczesnych aparatur do destylacji olejków eterycznych, kiedyś robiono to w urządzeniu zwanym alembikiem. Oto i on:

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Alembik


Zazwyczaj wody, która została po destylacji, pozbywano się, jednak ze względów ekonomicznych, zaczęto używać tej samej wody do ponownej destylacji z nową porcją surowca roślinnego. W przypadku destylacji niektórych olejków, np. różanego, lawendowego czy neroli, taka woda jest sprzedawana jako hydrolat, który jest dodawany do kosmetyków lub stosowany jest samodzielnie do pielęgnacji skóry.

Taką metodą wydobywa się olejki głównie z kwiatów, liści i ziela.

Drugą metodą otrzymywania olejków eterycznych jest wyciskanie mechaniczne na zimno - ten sposób stosuje się w przypadku owoców cytrusowych. Olejek eteryczny znajduje się w skórce, nie ma go w miąższu ani w białej błonie. Podczas wyciskania otrzymuje się sok i olejek, następnie te produkty się od siebie oddziela.

Enfleurage - jest to metoda, którą stosuje się obecnie rzadko, głównie we Francji przy produkcji perfum. Jest ona bardzo pracochłonna. Polega na rozłożeniu kwiatów na warstwie tłuszczu, który nasiąka zapachem, proces powtarza się (układa się nowe kwiaty) dopóki tłuszcz całkowicie nabierze zapachu surowca roślinnego. Potem ten pachnący tłuszcz, zwany pomadą zostaje poddany działaniu alkoholu i mamy czysty absolut, który działa znacznie silniej niż olejek eteryczny. Najczęściej otrzymuje się w ten sposób absolut jaśminowy, różany lub neroli.

Takie absoluty możemy też wydobyć z roślin metodą ekstrakcji rozpuszczalnikami lub dwutlenkiem węgla. Ten pierwszy sposób jak dla mnie jest bezsensowny, ponieważ otrzymane olejki zawierają śladowe ilości rozpuszczalnika, co wpływa na znaczne obniżenie jakości olejku. Ekstrakcja dwutlenkiem węgla jest metodą nową, ale znacznie lepszą - dzięki niej otrzymujemy olejki pozbawione rozpuszczalnika.

Jak więc widać jest kilka sposobów otrzymywania olejków eterycznych. Wszystko zależy od rodzaju surowca roślinnego.

Do zobaczenia w następnym poście:)

___________________________________

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO!

FACEBOOK - KLIK
BLOGLOVIN - KLIK
TWITTER - KLIK

Zobacz też:

16 komentarzy:

  1. Szkoda tylko, że jest to tak skomplikowane ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To tylko tak wygląda:) Teraz do otrzymywania olejków eterycznych są wykorzystywane nowoczesne aparatury, które znacznie przyspieszają proces:)

      Usuń
  2. lubie uzywac olejki do kapieli do maseczek do kremów;)

    OdpowiedzUsuń
  3. stosuje tylko do kominków zapachowych. W kremach i produktach do pielęgnacji staram sie unikać- bo wiekszość z nich mnie uczula

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety olejki eteryczne to dosyć mocne substancje i należy z nimi bardzo uważać.

      Usuń
  4. Ja mam w swojej kolekcji olejek rozmarynowy oraz lawendowy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też jestem w posiadaniu tych olejków:) Lawenda bardzo mnie uspokaja i usypia, a z rozmarynem będę kombinować wcierkę na porost włosów:)

      Usuń
  5. Super post. Myślałam, że olejki wydobywa się tylko poprzez wyciskanie. A tu taka niespodzianka. Widać człowiek uczy się całe życie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zależy jaki surowiec:) Ciężko jest wycisnąć olejki z kwiatów, trzeba je destylować:)

      Usuń
  6. Olejki eteryczne to tak ładnie brzmi, ale pamiętam jak bardzo jest to ciężki temat kiedy musisz się nauczyć między innymi wzorów tego gówna ;) To jest tak (przepraszam za określenie) popierdolone, że nawet sobie nie wyobrażacie :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ojjjj taaaaak:D Zgadzam się:))) Dlatego nie wchodzę w te chemiczne wzory i zagadnienia:) Bardziej staram się pokazać jak olejki eteryczne mogą się przydać w życiu codziennym, bo końcu zwykły konsument nie będzie się zastanawiał jaki to ma wzór chemiczny:D

      Usuń
  7. bardzo fajny post, ja coś takiego chcę zrealizować ;). Widzę, że jest Tobie bardzo blisko naturalna pielęgnacja tak samo jaki mi, dlatego zapraszam na moje najnowsze posty na temat maseczki z ziół lasu ;)
    http://nowoscikosmetyczne.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  8. Olejki eteryczne... są wspaniałe :) W ogóle naturalna pielęgnacja nie dość że jest zdrowa, to dużo tańsza :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Popieram olejki eteryczne nie dość że naturalne to idealni wpływają na nasze zdrowie, super art Maddie Ann!

    OdpowiedzUsuń
  10. W skrócie, dla laika jest dobrze opisane, ponieważ tekst napisany w sposób jak najbardziej zrozumiały. Olejki eteryczne, aromaterapia powinna według mnie mieć szerokie zastosowanie w psychoterapii. Tak samo jest z muzykoterapią. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za dodanie komentarza! Aby uniknąć spamu moderuję wiadomości, więc nie będzie on widoczny od razu, pojawi się najpóźniej następnego dnia. Jeśli chcesz być ze mną na bieżąco, zachęcam do zaobserwowania bloga lub/i polubienia strony na Facebook'u lub Google+:) Staram się zawsze odwiedzać blogi komentujących;)

Obsługiwane przez usługę Blogger.