czwartek, 19 marca 2020

Bakuchiol - roślinny retinol. Właściwości bakuchiolu, różnice między retinolem a bakuchiolem. Przykładowe kosmetyki z bakuchiolem.

Retinoidy to jedne z najlepiej poznanych i najskuteczniejszych substancji do walki z trądzikiem czy przebarwieniami. Bardzo często retinol jest dodawany do kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Ponadto regulują proces rogowacenia naskórka i wzmacniają barierę ochronną skóry. W ostatnim czasie na popularności zyskuje bakuchiol, nazywany roślinnym retinolem. Czy bakuchiol jest lepszy od retinolu? Jakie są różnice między nimi? Wątpliwości rozwiewam w artykule poniżej.

Źródło: https://pixabay.com/de/users/publicdomainpictures-14/


Bakuchiol - właściwości


Bakuchiol to fenol meroterpenowy, który został wyizolowany z roślin Psoralea corylifolia (potocznie nazywana babchi, babći lub kushtanashini, czyli dosłownie "pogromca trądu") i Pubescens otholobium, które występują głównie w Azji (Chiny, Indie, Iran, Pakistan), ale także w Afryce i Europie. Jednym z procesów otrzymywania bakuchiolu jest ekstrakcja dwutlenkiem węgla. Surowcem do tego wykorzystywanym są nasiona i liście. Bakuchiol nie jest znany od dziś - był używany już w starożytności w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej.

Bakuchiol nie przypomina swoją budową chemiczną retinoidów, mimo tego jego właściwości są do nich bardzo podobne. Jedną z cech bakuchiolu jest działanie hamujące wzrost bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, w tym gronkowców Streptococcus aureus i Streptococcus epidermidis. Bardzo ważna cecha, która skutecznie pomaga w walce z trądzikiem. Jakie jeszcze działanie wykazuje bakuchiol?
  • hamuje aktywność 5-alfa-reduktazy, enzymu który przyczynia się do wzmożonego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe
  • pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, dzięki którym skóra jest jędrna i sprężysta
  • jest lekko złuszczający
  • redukuje wielkość melanocytów, a co za tym idzie ilość melaniny w skórze - rozjaśnia przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowym
  • działa przeciwutleniająco
  • ma właściwości przeciwnowotworowe


Retinol i bakuchiol - podobieństwa i różnice. Bakuchiol a ciąża


Retinol ma bardzo podobne działanie, co jego roślinny odpowiednik. Jakie są zatem różnice między nimi? Myślę, że najlepiej przedstawi to poniższa tabela.


Główną różnicą między bakuchiolem a retinolem jest to, że ten pierwszy nie wywołuje działania drażniącego na naskórek. Dzięki temu może być stosowany przez osoby z cerą wrażliwą. Bakuchiol został sklasyfikowany do kategorii pierwszej przez Food and Drug Administration, co oznacza, że jest całkowicie bezpiecznym dla zdrowia składnikiem, także dla kobiet w ciąży. Ponadto w przeciwieństwie do retinolu nie wykazuje działania fotouczulającego, dlatego dozwolone jest stosowanie go w okresie letnim. Uwaga! Olej z rośliny Babchi/Babći, w odróżnieniu od samego bakuchiolu, uwrażliwia skórę na światło słoneczne ze względu na obecność fotouczulacza - psolarenu.

Obecnie kosmetyki z bakuchiolem nie są aż tak popularne jak te z retinolem, jednak popyt na jego botaniczną odmianę stale rośnie i możemy się niebawem spodziewać ich większej ilości na drogeryjnych półkach. Wybrałam dla Was kilka dostępnych kosmetyków z bakuchiolem.


Wybrane kosmetyki z bakuchiolem

 

Bielenda, seria BioRetinol Effect


Screen pochodzi ze strony: https://bielenda.pl/katalog/bakuchiol-bioretinol

 
 
W skład tej linii wchodzą 3 kremy do twarzy (40,50 i 60+), serum, krem pod oczy, maseczka oraz płyn micelarny. Oprócz bakuchiolu znajdziemy tutaj także skwalan, ceramidy, naturalne roślinne oleje czy wodę różaną. Jestem już po testach serum odbudowującego oraz płynu micelarnego i mogę Wam je z czystym sumieniem polecić. Kosmetyki z bakuchiolem od Bielendy mają za zadanie odbudować warstwę hydrolipidową cery, nawilżyć ją i zregenerować.

Bielenda Proffesional SupremeLab, seria SebioDerm

 

 


Linia SebioDerm jest stworzona dla skór mieszanych, tłustych, z niedoskonałościami, trądzikiem, reguluje wydzielanie sebum, działa przeciwzmarszczkowo. Oprócz bakuchiolu głównym składnikiem aktywnym tej serii jest niacynamid.


Szmaragdowe Żuki, Bakuchiol Booster

Screen pochodzi ze strony: https://szmaragdowezuki.pl/product/bakuchiol-booster/


Booster z 1% stężeniem bakuchiolu to bogate serum dla każdego typu skóry. W składzie znajdziemy także olej z pestek jabłek, z malin, skwalan, bisabolol, wit. E. Kliknij TUTAJ by porównać ceny i kupić.


Esito, Krem do twarzy na dzień z wodą lodowcową i bakuchiolem


Odpowiedni dla cery wrażliwej, Nawilża i odżywia naskórek, nadaje się pod makijaż. W składzie znajdziemy także m.in. masło cupuacu, Fucocert (kompleks nawilżający), zieloną herbate Matcha oraz witaminę C w formie tetraizopalmitynianu askorbylu.

Bandi, Kojący krem przeciwzmarszczkowy


Krem redukujący podrażnienia, odpowiedni dla cer suchych i wrażliwych. Wzmacnia barierę hydrolipidową i mikrobom skóry. Oprócz bakuchiolu w składzie widnieją również bioferment z bambusa, olej kokosowy, masło shea i trehaloza.

Ole Henriksen. krem na noc Goodnight Glow Retin-ALT Sleeping Cream


Bogaty krem na noc, który oprócz bakuchiolu zawiera w sobie także kwasy AHA oraz komórki macierzyste z szarotki. Zapewnia odżywienie i nawilżenie, lekko złuszcza martwy naskórek, pomaga w walce ze zmarszczkami i przebarwieniami.

Indeed, płatki Bakuchiol Reface Pads


Płatki do twarzy z substancjami czynnymi takimi, jak bakuchiol, niacynamid czy alantoina przyspieszają proces odnowy komórkowej, działają przeciwmarszczkowo i przeciw przebawieniom. Regulują także wydzielanie sebum i przeciwdziałają trądzikowi. Po umyciu przecieramy nimi skórę, potem przystępujemy do dalszej pielęgnacji.


Jak widać bakuchiol jest świetną alternatywą dla inwazyjnego dla wielu osób retinolu. Kosmetyki z bakuchiolem mogą być używane przez osoby z cerą wrażliwą, także latem, oraz przez kobiety w ciąży. 



Maddie Ann


Bibliografia:
Molski M. "Nowoczesna Kosmetologia" PWN, Warszawa 2014
Kołaczek A., "Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej", Kosmetologia Estetyczna, 6/2015


____________________________________________

BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO!
FACEBOOK - KLIK
BLOGLOVIN - KLIK
INSTAGRAM - KLIK



Zobacz też:

5 komentarzy:

  1. Ten krem z Esito jest jednym z ciekawszych kremów o działaniu przeciwzmarszczkowym i antytrądzikowym na raz.

    OdpowiedzUsuń
  2. Hej - bardzo dobry wpis.
    Zaciekawiłaś mnie informacją na temat retinolu - chodzi o to, że kobiety przygotowujące się do ciąży/są w ciąży nie mogą go używać. Czy mogę prosić o źródło informacji? Może jakieś badania naukowe na ten temat? Jestem przerażona tą informacją...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Amerykański Food and Drug Administration sklasyfikował retinol w kategorii X, podobno nadwyżki retinolu mogą mieć działanie teratogenne, odradza się stosowanie kosmetyków z retinolem przez kobiety w ciąży dla bezpieczeństwa. Myślę, że nie są to tak duże dawki, że mogły by coś złego zrobić (myślę o samych kosmetykach), ale takie są oficjalne zalecenia. Linki do Pubmedu:
      https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27502420/
      https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2653031/

      Usuń

Dziękuję za dodanie komentarza! Aby uniknąć spamu moderuję wiadomości, więc nie będzie on widoczny od razu, pojawi się najpóźniej następnego dnia. Jeśli chcesz być ze mną na bieżąco, zachęcam do zaobserwowania bloga lub/i polubienia strony na Facebook'u lub Google+:) Staram się zawsze odwiedzać blogi komentujących;)

Obsługiwane przez usługę Blogger.