Retinoidy to jedne z najlepiej poznanych i najskuteczniejszych substancji do walki z trądzikiem czy przebarwieniami. Bardzo często retinol jest dodawany do kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Ponadto regulują proces rogowacenia naskórka i wzmacniają barierę ochronną skóry. W ostatnim czasie na popularności zyskuje bakuchiol, nazywany roślinnym retinolem. Czy bakuchiol jest lepszy od retinolu? Jakie są różnice między nimi? Wątpliwości rozwiewam w artykule poniżej.
Bakuchiol - właściwości
Bakuchiol to fenol meroterpenowy, który został wyizolowany z roślin Psoralea corylifolia (potocznie nazywana babchi, babći lub kushtanashini, czyli dosłownie "pogromca trądu") i Pubescens otholobium, które występują głównie w Azji (Chiny, Indie, Iran, Pakistan), ale także w Afryce i Europie. Jednym z procesów otrzymywania bakuchiolu jest ekstrakcja dwutlenkiem węgla. Surowcem do tego wykorzystywanym są nasiona i liście. Bakuchiol nie jest znany od dziś - był używany już w starożytności w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej.
Bakuchiol nie przypomina swoją budową chemiczną retinoidów, mimo tego jego właściwości są do nich bardzo podobne. Jedną z cech bakuchiolu jest działanie hamujące wzrost bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, w tym gronkowców Streptococcus aureus
i Streptococcus epidermidis. Bardzo ważna cecha, która skutecznie pomaga w
walce z trądzikiem. Jakie jeszcze działanie wykazuje bakuchiol?
- hamuje aktywność 5-alfa-reduktazy, enzymu który przyczynia
się do wzmożonego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe
- pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, dzięki którym skóra
jest jędrna i sprężysta
- jest lekko złuszczający
- redukuje wielkość melanocytów, a co za tym idzie ilość
melaniny w skórze - rozjaśnia przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowym
- działa przeciwutleniająco
- ma właściwości przeciwnowotworowe
Retinol i bakuchiol - podobieństwa i różnice. Bakuchiol a ciąża
Retinol ma bardzo podobne działanie, co jego roślinny odpowiednik. Jakie są zatem różnice między nimi? Myślę, że najlepiej przedstawi to poniższa tabela.
Główną różnicą między bakuchiolem a retinolem jest to, że ten pierwszy nie wywołuje działania drażniącego na naskórek. Dzięki temu może być stosowany przez osoby z cerą wrażliwą. Bakuchiol został sklasyfikowany do kategorii pierwszej przez Food and Drug Administration, co oznacza, że jest całkowicie bezpiecznym dla zdrowia składnikiem, także dla kobiet w ciąży. Ponadto w przeciwieństwie do retinolu nie wykazuje działania fotouczulającego, dlatego dozwolone jest stosowanie go w okresie letnim. Uwaga! Olej z rośliny Babchi/Babći, w odróżnieniu od samego bakuchiolu, uwrażliwia skórę na światło słoneczne ze względu na obecność fotouczulacza - psolarenu.
Obecnie kosmetyki z bakuchiolem nie są aż tak popularne jak te z retinolem, jednak popyt na jego botaniczną odmianę stale rośnie i możemy się niebawem spodziewać ich większej ilości na drogeryjnych półkach. Wybrałam dla Was kilka dostępnych kosmetyków z bakuchiolem.
Bielenda, seria BioRetinol Effect
 |
Screen pochodzi ze strony: https://bielenda.pl/katalog/bakuchiol-bioretinol
|
W skład tej linii wchodzą 3 kremy do twarzy (40,50 i 60+), serum, krem pod oczy, maseczka oraz płyn micelarny. Oprócz bakuchiolu znajdziemy tutaj także skwalan, ceramidy, naturalne roślinne oleje czy wodę różaną. Jestem już po testach serum odbudowującego oraz płynu micelarnego i mogę Wam je z czystym sumieniem polecić. Kosmetyki z bakuchiolem od Bielendy mają za zadanie odbudować warstwę hydrolipidową cery, nawilżyć ją i zregenerować.
Bielenda Proffesional SupremeLab, seria SebioDerm
Linia SebioDerm jest stworzona dla skór mieszanych, tłustych, z niedoskonałościami, trądzikiem, reguluje wydzielanie sebum, działa przeciwzmarszczkowo. Oprócz bakuchiolu głównym składnikiem aktywnym tej serii jest niacynamid.
Szmaragdowe Żuki, Bakuchiol Booster
 |
Screen pochodzi ze strony: https://szmaragdowezuki.pl/product/bakuchiol-booster/
|
Booster z 1% stężeniem bakuchiolu to bogate serum dla każdego typu skóry. W składzie znajdziemy także olej z pestek jabłek, z malin, skwalan, bisabolol, wit. E. Kliknij
TUTAJ by porównać ceny i kupić.
Esito, Krem do twarzy na dzień z wodą lodowcową i bakuchiolem
Odpowiedni dla cery wrażliwej, Nawilża i odżywia naskórek, nadaje się pod makijaż. W składzie znajdziemy także m.in. masło cupuacu, Fucocert (kompleks nawilżający), zieloną herbate Matcha oraz witaminę C w formie tetraizopalmitynianu askorbylu.
Bandi, Kojący krem przeciwzmarszczkowy
Krem redukujący podrażnienia, odpowiedni dla cer suchych i wrażliwych. Wzmacnia barierę hydrolipidową i mikrobom skóry. Oprócz bakuchiolu w składzie widnieją również bioferment z bambusa, olej kokosowy, masło shea i trehaloza.
Ole Henriksen. krem na noc Goodnight Glow Retin-ALT Sleeping Cream
Bogaty krem na noc, który oprócz bakuchiolu zawiera w sobie także kwasy AHA oraz komórki macierzyste z szarotki. Zapewnia odżywienie i nawilżenie, lekko złuszcza martwy naskórek, pomaga w walce ze zmarszczkami i przebarwieniami.
Indeed, płatki Bakuchiol Reface Pads
Płatki do twarzy z substancjami czynnymi takimi, jak bakuchiol, niacynamid czy alantoina przyspieszają proces odnowy komórkowej, działają przeciwmarszczkowo i przeciw przebawieniom. Regulują także wydzielanie sebum i przeciwdziałają trądzikowi. Po umyciu przecieramy nimi skórę, potem przystępujemy do dalszej pielęgnacji.
Jak widać bakuchiol jest świetną alternatywą dla inwazyjnego dla wielu osób retinolu. Kosmetyki z bakuchiolem mogą być używane przez osoby z cerą wrażliwą, także latem, oraz przez kobiety w ciąży.
Maddie Ann
Bibliografia:
Molski M. "Nowoczesna Kosmetologia" PWN, Warszawa 2014
Kołaczek A., "Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej", Kosmetologia Estetyczna, 6/2015
____________________________________________
BĄDŹ ZE MNĄ NA BIEŻĄCO!
Ciekawy skadnik :)
OdpowiedzUsuńTen krem z Esito jest jednym z ciekawszych kremów o działaniu przeciwzmarszczkowym i antytrądzikowym na raz.
OdpowiedzUsuńChętnie go kiedyś wypróbuję:)
UsuńHej - bardzo dobry wpis.
OdpowiedzUsuńZaciekawiłaś mnie informacją na temat retinolu - chodzi o to, że kobiety przygotowujące się do ciąży/są w ciąży nie mogą go używać. Czy mogę prosić o źródło informacji? Może jakieś badania naukowe na ten temat? Jestem przerażona tą informacją...
Amerykański Food and Drug Administration sklasyfikował retinol w kategorii X, podobno nadwyżki retinolu mogą mieć działanie teratogenne, odradza się stosowanie kosmetyków z retinolem przez kobiety w ciąży dla bezpieczeństwa. Myślę, że nie są to tak duże dawki, że mogły by coś złego zrobić (myślę o samych kosmetykach), ale takie są oficjalne zalecenia. Linki do Pubmedu:
Usuńhttps://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27502420/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2653031/