czwartek, 10 kwietnia 2014

Woda kokosowa zamiast napojów izotonicznych? - teoria




Witam!,


Ostatnio portal wp.pl opublikował bardzo ciekawy artykuł dotyczący wody kokosowej. Okazuje się, że jest ona wiele razy skuteczniejsza od napojów izotonicznych (które mają za zadanie dostarczyć organizmowi wody, witamin i soli mineralnych oraz odpowiedniej dawki elektrolitów, których pozbywamy się po wysiłku fizycznym wraz z potem).

Podobno zainteresowanie tym naturalnym napojem izotonicznym wzrasta. Zainteresowały się już nim takie gwiazdy jak Madonna czy Rihanna (nie dziwne, podobno dobra na kaca ;) ) A więc i ja postanowiłam zgłębić temat:)

Cudowną wodę pozyskuje się z zielonych kokosów, które mają ok. 5-7 miesięcy. Możemy w nich znaleźć od 200 ml do nawet 1 l wody. Młodsze mają wodę z małą ilością składników odżywczych, jest ona gorzka w smaku, a starsze mają więcej miąższu niż samej wody.

Woda kokosowa gotowa do spożycia. Prosto ze źródła :)

 Skład wody kokosowej jest bardzo podobny do składu osocza ludzkiej krwi. Brzmi nieźle, prawda?

Co dokładnie zawiera woda kokosowa?

  • Dużo potasu, 294mg w 100ml (czyli jest tu więcej potasu niż w dwóch bananach; w tzw. sports drinkach znajduje się ok. 117mg w 100ml), przy małej ilości sodu (ok. 25mg w 100ml)
  • Takie pierwiastki jak: magnez, wapń (idealny napój dla mnie – nietolerującej laktozy), fosfor, żelazo,
  • Witaminy z grupy B, witaminę C,
  • Kinetynę, która odpowiada za zapobieganie starzeniu się roślin (pomaga zachować młody wygląd i świeży kolor liści nawet po ścięciu, co przydaje się przy transporcie kokosów), i która ma podobne oddziaływanie na organizm człowieka: dzięki niej organizm starzeje się wolniej i zachowuje swoje siły witalne,
  • Kwas laurynowy, czyli naturalny środek antywirusowy i antybakteryjny, którego duże ilości występują w mleku matki.
  • Błonnik

Ponadto woda kokosowa charakteryzuje się bardzo małą zawartością tłuszczu i niską kalorycznością: szklanka ma niecałe 60 kcal. Zero cholesterolu, zero alergenów pokarmowych. Nic tylko pić.

W kolejnej części wypunktuję w czym konkretnie pomaga woda kokosowa.

Czyż ten obrazek z młodym kokosem ze słomką na tle morza nie wywołuje u Was tęsknoty za latem?? :)

Część 2 - w czym może nam pomóc woda kokosowa? dostępna TUTAJ

Zobacz też:

6 komentarzy:

  1. Szkoda tylko, że taką świeżą wodę kokosową ciężko u nas znaleźć :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świeżej wody z kokosa prosto z palmy mieć raczej nie będziemy:) Ale można ją kupić w Internecie lub sklepie ze zdrową żywnością:)

      Usuń
  2. Ależ mi narobiłaś smaka - na wodę kokosową,jak i na samego kokosa :p

    OdpowiedzUsuń
  3. Przez ten obrazek zatęskniłam za wakacjami. :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też:) szczerze mówiąc staram się na niego nie patrzeć, bo mi się płakać chce, że już po lecie!:D

      Usuń
  4. Hmm... kinetyna - pierwsze słyszę :-). Zaciekawiłaś mnie tym. Pewnie zrobię prędzej czy później research na PubMedzie :-).

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za dodanie komentarza! Aby uniknąć spamu moderuję wiadomości, więc nie będzie on widoczny od razu, pojawi się najpóźniej następnego dnia. Jeśli chcesz być ze mną na bieżąco, zachęcam do zaobserwowania bloga lub/i polubienia strony na Facebook'u lub Google+:) Staram się zawsze odwiedzać blogi komentujących;)

Obsługiwane przez usługę Blogger.